SYRBA

W naszym poradniku tanecznym wytłumaczymy krok po kroku jak zatańczyć prosty, radosny, a zarazem bardzo wspólnotowy taniec, który wzbogaci nie jedną potańcówkę czy wesele.

Syrba to taniec w metrum parzystym od Górali Bukowińskich (Czadeckich), którzy jako repatrianci wrócili do Polski po II Wojnie Światowej z Bukowiny Rumuńskiej. Syrba oryginalnie była tańczona przez dowolną liczbę tancerzy, którzy ustawiali się w zamkniętym kole, trzymając się za dłonie lekko uniesione do poziomu barków. W jednym kole tańczyli sami mężczyźni w drugim same kobiety. Podczas tańca wykonywane są charakterystyczne dostawiane kroki, połączone z naprzemiennymi „kopnięciami”. Był on wykonywany podczas zabaw i wesel.

Muzyka do pobrania https://www.youtube.com/watch?v=JC8Fk… —————————————————————

To już V odsłona cyklu Taniec Tradycyjny PL (pierwsza była w 2013 roku). W najnowszej edycji zostało zrealizowanych 7 nowych lekcji tańca on-line. Mamy nadzieję, że przypadną Wam one do gustu i pomogą w nauce polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych.

Przygotowując dla Was filmowe lekcje bazowaliśmy na dostępnych materiałach archiwalnych, wiedzy tradycyjnych tancerzy i muzyków, z którymi się spotykaliśmy oraz na naszej wieloletniej praktyce tanecznej. Na ile to możliwe staraliśmy się by zaproponowane przez nas tańce i melodie zachowały swój tradycyjny styl i charakter. Mimo to, mogą się one różnić od znanych opisów i rejestracji folklorystycznych oraz wykonań prezentowanych obecnie na scenach przez zespoły regionalne lub zespoły pieśni i tańca.

Dlaczego?

Istotne było dla nas, by mogły one na nowo funkcjonować w naszym współczesnym, codziennym życiu, zdecydowanie innym od tego sprzed stu laty.

Dawniej bawiono się do żywej muzyki i jak najbardziej do tego zachęcamy. Jednak gdyby był problem, by takową znaleźć, przygotowaliśmy dla Was muzyczny plik mp3, tak, byście mogli wziąć ją ze sobą i wykorzystać w dowolnym momencie do nauki lub zabawy. Muzyka jest do pobrania na stronie SoundCloud (pomarańczowa strzałeczka przy każdym utworze po prawej stronie)

https://soundcloud.com/user-169848023.

Wszystkie tańce zrealizowane w ramach projektu Taniec Tradycyjny PL są do obejrzenia na kanale You Tube Taniec Tradycyjny PL

https://www.youtube.com/channel/UCKFo…

Prosimy oczywiście o rozpowszechnianie zamieszczonych przez nas filmów, aby jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać. Do zobaczenia w realu na parkiecie!

Scenariusz i reżyseria – Bogumiła Zgorzelska i Piotr Zgorzelski

Kierowniczka Produkcji – Justyna Pankiewicz

Prowadzenie lekcji tańca – Bogumiła Zgorzelska i Piotr Zgorzelski (Akademia Tańca Tradycyjnego)

Tancerze – Bogumiła Zgorzelska, Piotr Zgorzelski

Muzyka – melodia tradycyjna „Syrba” w wykonaniu Kapeli TransFORMACJA (Daria Butskaya, Olga Owczynnikow, Emilia Raiter, Cezary Bursa, Piotr Zgorzelski)

https://transformacja.bandcamp.com/re…

Zdjęcia – Daniel Kiermut

Dźwięk – Mikołaj Kiciak

Reżyseria światła – Paweł Wójcik

Kierownik planu – Marcin Kuropatwa

Montaż, kolor korekcja, grafika – Daniel Kiermut

Konsultacja przy montażu – Piotr Zgorzelski

Stylizacja – Bogumiła Zgorzelska

Nagrania zrealizowano w „Studio 99” w Warszawie (listopad 2021 roku)

Projekt został przygotowany i zrealizowany przez Fundację Czas Tradycji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.