MAZUREK FREESTYLE cz. 1 – propozycje figur tanecznych

Mazurek Freestyle propozycje figur tanecznych

0:00 W udostępnionej lekcji znajdziecie nasze następujące propozycje:

0:25 1. Figura wirowanie boczne względem partnera

1:56 2. Figura wirowanie boczne względem partnera z obrotami dziewczyny

3:38 3. Figura pojedynczy obrót dziewczyny podczas wirowania

4:57 4. Figura pojedynczy obrót dziewczyny w prawo i w lewo

6:34 5. Figura seria obrotów dziewczyny w prawo i w lewo

8:28 6. Figura obrót dziewczyny w prawo oraz w lewo z ciągłym obrotem

10:18 7. Figura z ręki do ręki

11:56 8. Figura łowicka wariant 1

13:24 9. Figura łowicka wariant 2

15:08 10. Figura łowicka wariant 3

16:43 11. Wszystkie figury razem

Mazurek Freestyle to wymyślona przez nas nowa formuła tańczenia polskich tańców tradycyjnych, zwłaszcza w metrum nieparzystym. Podstawą w jego tańczeniu jest płaski, drobny krok radomskich oberków / oberów / mazurków (lekcje znajdziecie na naszym kanale You Tube). Oczywiście zaprezentowane figury umiejętnie zastosowane mogą wzbogacić także niejedną polkę czy walczyka.

Proponowane figury do Mazurka Freestyle wzbogacą nasz taniec podczas potańcówek, a także weselnych zabaw. W tym poradniku pokażemy podstawowe figury i wytłumaczymy krok po kroku jak je zatańczyć. Możecie później łączyć je w tańcu jak klocki lego w dowolne konfiguracje. Na tej bazie możecie improwizować i rozwijać poznane formy wzbogacając je o własne ozdobniki taneczne.

Dziś odbiorcami wiejskiej muzyki i tańców nie są już, jak kiedyś, chłopi, lecz głównie miejska inteligencja, która nigdy nie miała do czynienia z wiejskim stylem życia i z ciężką pracą na roli.

Współczesny świat, współczesny sposób życia warunkuje, jak się poruszamy, jak się zachowujemy. Oczywiście przekłada się to również na język tańca, który wzbogaca się o nowe elementy podpatrzone w Internecie lub podczas naszych podróży po kraju czy świecie.

Tak jak zmienia się język, którym posługujemy się na co dzień, tak zmieniać się i rozwijać się może także nasz tradycyjny taniec, który choć w duchu i stylu dawnych wiejskich mazurków i oberków będzie „gadać” po nowemu, we współczesny sposób.

To z niego bierze się styl nazwany przez nas Mazurek Freestyle.

W filmie wykorzystano melodię „Oberek od Stanisława Rosy” w wykonaniu Kapeli TransFORMACJA

https://www.youtube.com/watch?v=5MO1z…

—————————————————————-To już V odsłona cyklu Taniec Tradycyjny PL (pierwsza była w 2013 roku). W najnowszej edycji zostało zrealizowanych 7 nowych lekcji tańca on-line. Mamy nadzieję, że przypadną Wam one do gustu i pomogą w nauce polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych.

Przygotowując dla Was filmowe lekcje bazowaliśmy na dostępnych materiałach archiwalnych, wiedzy tradycyjnych tancerzy i muzyków, z którymi się spotykaliśmy oraz na naszej wieloletniej praktyce tanecznej. Na ile to możliwe staraliśmy się by zaproponowane przez nas tańce i melodie zachowały swój tradycyjny styl i charakter. Mimo to, mogą się one różnić od oryginalnych wykonań.

Istotne było dla nas, by mogły one na nowo funkcjonować w naszym współczesnym, codziennym życiu, zdecydowanie innym od tego sprzed stu laty.

W ramach realizowanego projektu przygotowaliśmy dla Was muzyczne pliki mp3, tak, byście mogli wziąć ją ze sobą i wykorzystać w dowolnym momencie do nauki lub zabawy. Muzyka jest do pobrania na stronie SoundCloud (pomarańczowa strzałeczka przy każdym utworze po prawej stronie)

https://soundcloud.com/user-169848023.

Wszystkie tańce zrealizowane w ramach projektu Taniec Tradycyjny PL są do obejrzenia na kanale You Tube Taniec Tradycyjny PL

https://www.youtube.com/channel/UCKFo

oraz będą niebawem na stronie powstającej właśnie naszej strony www.

Do zobaczenia w realu na parkiecie!

Scenariusz i reżyseria – Bogumiła Zgorzelska i Piotr Zgorzelski

Kierowniczka Produkcji – Justyna Pankiewicz

Prowadzenie lekcji tańca – Bogumiła Zgorzelska i Piotr Zgorzelski (Akademia Tańca Tradycyjnego)

Tancerze – Bogumiła Zgorzelska, Piotr Zgorzelski

Muzyka – melodia tradycyjna „Oberek od Stanisława Rosy” w wykonaniu Kapeli TransFORMACJA (Daria Butskaya, Olga Owczynnikow, Emilia Raiter, Cezary Bursa, Piotr Zgorzelski)

https://transformacja.bandcamp.com/re

Zdjęcia – Daniel Kiermut

Dźwięk – Mikołaj Kiciak

Reżyseria światła – Paweł Wójcik

Kierownik planu – Marcin Kuropatwa

Montaż, kolor korekcja, grafika – Daniel Kiermut

Konsultacja przy montażu – Piotr Zgorzelski

Stylizacja – Bogumiła Zgorzelska

Nagrania zrealizowano w „Studio 99” w Warszawie (listopad 2021 roku)

Projekt został przygotowany i zrealizowany przez Fundację Czas Tradycji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.