oferta warsztatów:

Ozdobniki w tańcu (poziom +2 / +3)

Ozdabianie tańca przytupami było wielce poważane w dawnej manierze wykonawczej, ktoś kto dobrze przytupywał do rytmu był uważany za dobrego tancerza. Ten rodzaj ozdabiania będzie właśnie tematem naszych spotkań. Wbrew potocznemu mniemaniu w tańcu przytupywały także kobiety. Wspominali mi o tym zagadywani podczas badań terenowych tancerze i muzykanci, którzy mówili, że zależało to od temperamentu dziewczyny.

Z tego też powodu warsztat dedykowany jest dla wszystkich, i dla dziewczyn i dla chłopaków, którzy opanowali w podstawowym zakresie tańce o rytmach mazurkowych. Kroki z przytupami to często indywidualne upodobania poszczególnych tancerzy. Jedni stosują je w ściśle określonych momentach, u innych pojawiają się one spontanicznie m.in. rozładowując emocje, które pojawiają się podczas tańca z drugą osobą lub grupą tancerzy. Można je wykonywać w obrocie podsycając energię w tańcu lub przy zmianie kierunku wirowania, w miejscu lub przysuwając się wzdłuż sali. Kroki akcentowane, przytupy określa się według liczby wykonanych tupnięć. Mogą być pojedyncze, podwójne, potrójne, poczwórne, piątki lub wręcz całe serie układające się w rytm przypominający akcenty wybijane na bębenku.

Prócz przytupów opanujemy również różne sposoby wirowania w parze, w tym wirowanie w 4 strony oraz różnego rodzaju obracanie partnerką. W warsztatach skupimy się na ozdobnikach wykonywanych na terenie Radomszczyzny i w Opoczyńskim